Rok 1948

Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach została założona w 1948 r. przez Panią Stefanię Sierocką, która jednocześnie została pierwszym kierownikiem biblioteki.

Pani Stefania Sierocka – założycielka biblioteki

Biblioteka zlokalizowana była w starym przedwojennym dworku przy ul.Gdańskiej 11, a księgozbiór liczył wtedy 1.080 książek. W przeważającej ilości była to beletrystyka.
Hasłem mającym na celu uaktywnienie czytelnictwa w okresie powojennym było: „z książką pod strzechę”. Poziom wykształcenia wówczas był niski, więc wybór takiego hasła miał uzasadnienie.

Powojenna siedziba Biblioteki

Na terenie gminy niemal w każdej wsi tworzono Punkty Biblioteczne, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do książki. Biblioteka gromadziła i udostępniała przede wszystkim powieści. Jednakże z biegiem lat zadania biblioteki ulegały pewnym zmianom wynikającym z postępu cywilizacyjnego i oczekiwań czytelniczych. Zdecydowanie wzrosło zainteresowanie literaturą popularno-naukową, co wiąże się zapewne ze stale rosnącą liczbą osób studiujących i dokształcających się.

Czytelnia biblioteki do 2008 roku

Rok 2003

Zakup pierwszych komputerów dla czytelników i stworzenie pierwszej czytelni internetowej z trzema stanowiskami.

Rok 2004

Zakup pierwszego komputera do pracy biurowej biblioteki.

Rok 2006

Przystąpienie biblioteki do Programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Promocja czytelnictwa. Priorytet 1.” Program stworzył możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na zakup nowości.

Rok 2008

Z dniem 1 października 2008 r. biblioteka zmieniła lokalizację. Z ul. Gdańskiej przeniosła się na teren Zespołu Szkół Publicznych w Kokoszkowach przy ul. Szkolnej 24.

Nowy budynek Biblioteki

Oddanie do użytku nowego lokalu zbiegło się z obchodami 60-lecia istnienia biblioteki. Podczas uroczystości zorganizowanej 3 grudnia 2008 r. mieliśmy zaszczyt gościć założycielkę biblioteki, przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji, z którymi biblioteka współpracuje.

Biblioteka Publiczna podlega władzom samorządowym gminy Starogard Gdański. Władze gminy w ramach realizacji zadań związanych z rozwojem kultury, przekazują co roku dotację na bieżącą działalność, utrzymanie i wyposażenie biblioteki.

Były i obecny dyrektor Biblioteki oraz wójt gminy Starogard Gdański

Rok 2009

Biblioteka stała się centrum informacji. Księgozbiór jest w całości skomputeryzowany, a elektroniczny katalog jest udostępniany wszystkim zainteresowanym czytelnikom.

Katalog elektroniczny

Czytelnia w roku 2009

Wypożyczalnia w roku 2009

Rok 2010

Utworzona strona internetowa www.bpkokoszkowy.pl umożliwia z domowego zacisza, sprawdzenie m.in. w której bibliotece dostępna jest poszukiwana książka, ranking najbardziej poczytnych książek czy zapoznać się z działalnością kulturalną biblioteki.
W tym też roku zostało przeprowadzone pierwsze „skontrum” w formie elektronicznej.

Rok 2011

Zakończenie procesu „kodowania” całego księgozbioru.

Wypożyczalnia

Wypożyczalnia

Elektroniczny katalog dla czytelników

Lada obsługi czytelnika

Czytelnia

Rok 2012

Rozpoczęcie wypożyczania księgozbioru w formie elektronicznej za pomocą bezprzewodowych czytników.

Rok 2017

Wypożyczalnia

Lada obsługi czytelnika

Czytelnia

Rok 2020

Biblioteka stanęła przed nowymi wyzwaniami spowodowanymi wybuchem pandemii zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Placówka była okresami zamykana, bądź działała w ograniczonym zakresie z uwagi na obowiązujące przepisy.

Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Po 43 latach na emeryturę odeszła Bożena Gierczak, którą zastąpił Marcin Karwowski.

Okres izolacji pandemicznej wykorzystano do przearanżowania wnętrza biblioteki oraz uruchomienia usług elektronicznych, w tym mediów społecznościowych.

Przekazanie kluczy nowemu Dyrektorowi Biblioteki

Rok 2022

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i przybyciem fali uchodźców, biblioteka rozpoczęła działania na rzecz Ukrainek i Ukraińców przebywających na terenie gminy. Rozpoczęto edukację wspierającą, zajęcia adaptacyjne, warsztaty rozwojowe, naukę języka polskiego i integrację z młodymi Polkami i Polakami.

zajęcia adaptacyjne